Science Olympiad Competes at State for 27th Consecutive Year

 

The La Lumiere Science Olympiad program has just ended another season at the Indiana State competition—held at Indiana University, Bloomington—for the 27th consecutive year. Science Olympiad is a collaborative competition in which teams of 15 students are tested on their knowledge and inventiveness in 23 events in the areas of earth science, biology, chemistry, physics, engineering, and problem solving. La Lumiere’s Blue team, comprised of students of all grades, qualified for State after placing third overall at Regionals.

Haley ‘19 and Alexa ‘22 Harkness took home 4th place in the Write It/Do It event at the Indiana Science Olympiad State competition

Haley ‘19 and Alexa ‘22 Harkness took home 4th place in the Write It/Do It event at the Indiana Science Olympiad State competition

On Saturday, March 16, the Blue team competed among 35 of the best teams from schools of all sizes throughout Indiana. They finished 11th overall, with sisters Haley ‘19 and Alexa ‘22 Harkness earning 4th place in the Write It/Do It event and other students scoring among the top ten in five other events.

At the regional competition held in Goshen on February 9, La Lumiere’s two teams, Blue and White, won a combined total of 19 medals on the day (detailed below).

State medal winners

Fourth Place

Write It/Do It – Haley Harkness & Alexa Harkness

Regional medal winners

First Place

La Lumiere’s Blue team pose together at Indiana University after the State competition on March 16, 2019

La Lumiere’s Blue team pose together at Indiana University after the State competition on March 16, 2019

Boomilever – Chris Li & Bill Guo
Designer Genes – Sophie Gold & Jacob Wang
Herpetology - Haley Harkness & Alexa Harkness

Second Place

Sounds of Music – Bill Guo & Sara Russell
Dynamic Planet – Jake Miller & Michelle Phelps

Third Place

Astronomy – Khai Nguyen & Michael Sacks
Circuit Lab - Khai Nguyen & Michael Sacks
Dynamic Planet – Elijah Mustillo & Michael Sachs
Fossils – Alexa Harkness & Sara Russell
Wright Stuff – John Hendricks & Khai Nguyen
Write It/Do It – Haley Harkness & Alexa Harkness

Fourth Place

Boomilever – Coco Sun & Gladys Zhang
Chemistry Lab – Quinn Funderburg & Elijah Mustillo
Disease Detectives – John Hendricks & Sean McGuckin
Experimental Design – Bill Guo, Haley Harkness, Chris Li
Forensics – Sophie Gold & Sara Russell
Geologic Mapping - Quinn Funderburg & Elijah Mustillo
Mission Possible – Jacob Wang & Khai Nguyen
Protein Modeling – Quinn Funderburg, Sophie Gold, & Sean McGuckin